Próchnica zębów to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba. To podstępna choroba, która atakuje już pierwsze zęby mleczne małego dziecka. Rodzice małych dzieci muszą wykazywać się wielką czujnością, aby nie doprowadzić do pojawienia się choroby. Jeśli się pojawi należy skorzystać z profesjonalnej pomocy i wiedzy lekarza stomatologa, który w zdecydowany sposób rozpocznie leczenia ząbków waszych dzieci.

próchnica

Leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym zależy od zaawansowania choroby. W przypadku wczesnego wykrycia próchnicy mogą zastosować zabieg lapisowania. Impregnacja polega na wcieraniu w ząb zajęty zmianami próchniczymi 40-procentowego roztwóru azotanu srebra. Zabieg jest bezbolesny i trwa kilka minut (około 2-3 minut). Następnie ząbek jest osuszany i wcierany jest w niego tzw. strącalnik, np. sól kuchenna czy eugenol. Po wykonaniu zabiegu na ząbku pojawia się białczan srebra o działaniu antybakteryjnym, który spawia, że ząbek staje się zabarwiony na kolor czarny. Zaczernienie pojawia się jedynie w miejscu ogniska próchnicy. Reszta ząbków nie ulega zaczernieniu.

Zabieg impregnacji przeprowadza się u dzieci u których stwierdzono zmiany próchnicze, a leczenie zachowawcze nie może być zastosowane. Alternatywą walki z prochnicą jest usunięcie zainfekowanych zębów mlecznych, ale to nieprzyjemny zabieg dla maluszka. Dlatego lekarz stomatolog stosuje zabieg lapisowania.

Również w gabinecie można zastosować lakowanie zębów. Zabieg ten polega na zabezpieczeniu trudnych do oczyszczania bruzd i szczelin zębów przy pomocy odpowiedniego płynnego materiału kompozytowego. Lekarz stomatolog oczyszcza ząbek z wszelkich zanieczyszczeń i osadów, a następnie nakłada materiał rozprowadzając go po powierzchni, później naświetla za pomocą lampy polimeryzacyjnej w celu utwardzenia materiału. Lakowanie można wykonywać zarówno na zębach mlecznych jak i stałych. Kontrolę szczelności nałożonego laku przeprowadza się dwa razy w roku podczas zwykłej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Następnym zabiegiem w walce z próchnicą jest fluoryzacja zębów. Pierwszy kontakt mamy zazwyczaj w szkole, ponieważ każda szkoła przeprowadza kilka razy w roku fluoryzację. Dzieci nie przepadają za takim myciem zębów, ale jest niezbędne w zapobieganiu tak podstępnej chorobie zębów. Także fluoryzację możemy przeprowadzić w bardziej higienicznych warunkach, czyli w gabinetach stomatologicznych. Dentysta nakłada na powierzchnię oczyszczonego zęba preapart fluorowy, która może mieć postać żelu czy pianek fluoryzacyjnych. Fluoru potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszych kości i zębów. Braki tego związku mogą wywołać początki próchnicze naszych zębów. Oprócz profesjonalnych zabiegów fluoryzacji w szkołach i gabinetach możemy sami zadbać o prawidłowy poziom fluoru poprzez jedzenie ryb, produktów zbożowych czy picie herbaty.

próchnica

Pamiętajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej. Aby zaistaniała próchnica muszą zebrać się cztery czynniki takie jak: bakterie, cukry, przydatność zębów oraz czas. Każdy ten czynnik z osobna nie jest groźny, ale w połączeniu ze sobą, stanowią bombę z opóźnionym zapłonem. Warto obserwować ząbki naszych pociech, ponieważ nieleczona próchnica za młodu, może mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu człowieka.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2018/03/próchnica.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2018/03/próchnica-150x150.jpgRedakcjazdrowiedentysta,próchnica,stomatologPróchnica zębów to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba. To podstępna choroba, która atakuje już pierwsze zęby mleczne małego dziecka. Rodzice małych dzieci muszą wykazywać się wielką czujnością, aby nie doprowadzić do pojawienia się choroby. Jeśli się pojawi należy skorzystać z profesjonalnej pomocy i wiedzy lekarza stomatologa, który w...serwis o zdrowiu i urodzie