Na samą myśl o opryszcze wargowej robi się niemiło. Opryszczka jest bolesna, atakuje w najmniej stosownej chwili i źle wygląda. A co wywołuje opryszczkę wargową? Wywołuje ją wirus Herpes simplex typu 1, czyli HSV1. Dane szacunkowe podają, iż nosicielem tego wirusa jest blisko 9% ludzi na całym świecie. Co ciekawe, połowa tej populacji nie wie, że go ma, a druga zmaga się z tzw. „zimnem”.

Jak możemy zarazić się tym wirusem? Zarażamy się poprzez bliski kontakt z nosicielem tego wirusa, np. przez pocałunek, czy korzystanie z tych samych sztućców. Długo nie musimy czekać na pierwsze objawy opryszczki: skóra robi się czerwona, piecze i swędzi. Ponadto czujemy pieczenie i stwardnienie, które z czasem przekształca się w miejsce z pęcherzykami napełnionymi płynem surowiczym. Z czasem pęcherzyki pękają i tworzy się strupek. Musimy pamiętać, że płyn surowiczy zawiera wirusy, które w łatwy sposob możemy rozprowadzić na inne części ciała. Dlatego ważne jest aby nie rozdrapywać tych pęcherzyków. Wirus HSV1 zaraża na każdym etapie swojego życia, nawet podczas gojenia.

A jak leczyć wirusa HSV1? Leczenie zaczynamy od pierwszej chwili poczucia swędzenia. Stosujemy tabletki i maści o zawartości acyklowiru, który przyspiesza gojenie zmian skórnych i łagodzi ból. Jeśli wolisz domowe sposoby to zalecane jest przyłożenie krążka cebuli czy cytryny, czosnku, miodu oraz aloesu. Podczas tej dolegliwości nie nakładamy kosmetyków bezpośrednio na opryszczkę. W ten sposób wirus pozostaje na kosmetykach, które po ponownym użyciu doprowadzą do zakażenia innego miejsca. W aptece czy drogeriach dostaniemy specjalne plasterki o leczniczym działaniu. Plasterek uchroni nasze kosmetyki od bezpośredniego kontaktu, a opryszczkę możemy zatuszować korektorem lub podkładem.

Niestety, osoby podatne na zarażenie „zimnem” borykają się z tym kłopotem nawet kilka razy w roku. Oprócz zakażenia się od osoby zarażonej często opryszczka wychodzi w momencie przeziębienia, czy „przewiania” organizmu. Opryszczka pojawia się na ustach, brodzie, policzkach, czy całej twarzy. Zdarza się, że znika jedno „zimno”, a obok pojawia się następne. Szybka interwencja maścią powinna skrócić leczenie.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/opryszczka.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/opryszczka-150x150.jpgRedakcjaurodaopryszczka,urodaNa samą myśl o opryszcze wargowej robi się niemiło. Opryszczka jest bolesna, atakuje w najmniej stosownej chwili i źle wygląda. A co wywołuje opryszczkę wargową? Wywołuje ją wirus Herpes simplex typu 1, czyli HSV1. Dane szacunkowe podają, iż nosicielem tego wirusa jest blisko 9% ludzi na całym świecie. Co...serwis o zdrowiu i urodzie