Noszenie kolczyków w języku czy w wardze to moda ozdabiania naszych części ciała. Piercing znany jest w każdym zakątku świata. Również w naszym kraju możemy zaobserować ludzi na ulicy z jednym lub kilkoma kolczykami w języku, wardze, pępku, brodzie i innych częściach ciała. Czy takie przekłuwanie ciała jest dla nas zdrowe i bezpieczne?

Zapewne nie jest zdrowe dla jamy ustnej, a konkretnie dla naszego uzębienia. Kolczyk w jamie ustnej traktowany jest jako ciało obce i ma niekorzystny wpływ na nasze zęby sieczne dolne i górne. Właśnie te zęby mają bezpośredni kontakt z metalowymi ozdobami. Kolczyki są twarde, a czasami dziwnie zakończone. Zęby mogą natrafić na twardą przeszkodę podczas jedzenia, spania czy zabawy. Wtedy może dojść do ułamania lub całkowitej utraty zęba. Najczęściej jest to odłamanie się kawałka szkliwa, tj. powierzchniowej warstwy osłaniającej wnętrze zęba. Napotkamy ból i oczywiście czeka nas niezapowiedziana wizyta u stomatologa. Lekarz dentysta musi wypolerować brzegi ułamanego zęba i wypełnić go. Czasami zdarza się bardziej kłopotliwa sytuacja dla pacjenta jak złamanie zęba głęboko, gdzie dochodzi do uszkodzenia miazgi. Wtedy musimy liczyć się z większym wydatkiem.

Niestety, dłuższe noszenie kolczyków na języku doprowadza do niszczenia szkliwa. Następuje to stopniowo, ale systematycznie pogarszamy swój stan uzębienia. Pierwszym objawem takiego pogorszenia jest pojawienie się płytkich, nieckowatych zagłębień zlokalizowanych w miejscu kontaktu kolczyka z naszymi zębami. Ubytki powstałe w wyniku kontaktu z ciałem obcym nazywane są ubytkami abrazyjnymi, które zalicza się do chorób tkanek twardych zębów pochodzenia niepróchnicowego. Kolejnym objawem noszenia kolczyków w ciele może być także nadwrażliwość zębów.

kolczyk w języku

Samo przekłucie ciała powoduje uszkodzenie tkanek miękkich, wtedy też dochodzi do przerwania ciągłości drobnych naczynek krwionośnych. W konseskwencji dochodzi do powstawania krwotoku z przekłutych części ciała, a także powstania krwiaka. Gojenie może trwać nawet do kilku godzin. Nasza jama ustna to siedlisko różnych bakterii i w momencie przerwania ciągłości tkanek miękkich doprowadzamy do stanu zapalnego, który w ostateczności może doprowadzić do bardzo poważnych skutków dla naszego organizmu. W trudniejszych przypadkach należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Piercing to także ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby czy wirusem HIV. Musimy wybierać wysterylizowane i czyste studia, które używają najlepszych materiałów do wykonania przekłucia. Pamiętajmy, że kolczyki wykonywane są ze stopów metali, w skład których wchodzą nikiel i chrom. Oba pierwiastki mogą powodować alergię, która objawia się pieczeniem, swędzeniem oraz powstają obrzęki i zaczerwienienie śluzówki.

Należy wspomnieć o zaburzeniach lub zaniku smaku, który jest krótkotrwałym zjawiskiem. Ponadto kolczyki w jamie ustnej mogą powodować ciągłe zapalenia jamy ustnej. Musi w szczególny sposób dbać o naszą higienę jamy ustnej. Musimy także czyścić naszą biżuterię i często ją wyjmować w trudnych dla nas sytuacjach. Połknięcie kolczyka może doprowadzić do utraty życia.

Biżuterię ozbodną ciała nośmy bezpiecznie dla naszego zdrowia.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/percing.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/percing-150x150.jpgRedakcjazdrowiejama ustna,piercingNoszenie kolczyków w języku czy w wardze to moda ozdabiania naszych części ciała. Piercing znany jest w każdym zakątku świata. Również w naszym kraju możemy zaobserować ludzi na ulicy z jednym lub kilkoma kolczykami w języku, wardze, pępku, brodzie i innych częściach ciała. Czy takie przekłuwanie ciała jest dla...serwis o zdrowiu i urodzie