Ropień zębowy to ostre ropne zapalenie tkanek i może być okołowierzchołkowy, podokostnowy czy podśluzówkowy. Ropień w słownictwie medycznym oznacza patologiczną, otoczoną tkankami jamę wypełnioną treścią ropną.

Do jego powstania przyczyniają się bakterie, które rozwijają się w martwej miazdze oraz toksyny przez nie produkowane. W fazie początkowej atakują otwór wierzchołkowy, gdzie doprowadzają do stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli w porę nie zadziałamy, to może dojść do powstania tzw. ropnia zębowego. Ropień ma gęstą, mętną konsystencję o dość nieprzyjemnym zapachu. Ropień składa się z obumarłych tkanek, komórek układu odpornościowego oraz komórek bakteryjnych.

Leczenie ropnia zębowego wymaga wizyty u stomatologa i polega na odprowadzeniu treści ropnej, tak aby miała swobodny odpływ. W dalszej kolejności doprowadzamy do wygojenia zmiany. Każdy przypadek wymaga indywidualnego toku leczenia z wdrożeniem leczenia farmakologicznego, tj. antybiotyku. Następnie zalecane jest docelowe leczenie zęba.

Aby zapobiegać powstawaniu ropnia, należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odbywać wizyty kontrolne u dentysty. Bowiem wczesna kontrola naszego uzębienia pozwoli nam na zachowanie miazgi zębowej w należytym stanie, chroniąc ją przed bakteriami.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2018/07/ropien.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2018/07/ropien-150x150.jpgRedakcjazdrowieropień zębowyRopień zębowy to ostre ropne zapalenie tkanek i może być okołowierzchołkowy, podokostnowy czy podśluzówkowy. Ropień w słownictwie medycznym oznacza patologiczną, otoczoną tkankami jamę wypełnioną treścią ropną. Do jego powstania przyczyniają się bakterie, które rozwijają się w martwej miazdze oraz toksyny przez nie produkowane. W fazie początkowej atakują otwór wierzchołkowy,...serwis o zdrowiu i urodzie