Katarem szybko i łatwo można się zarazić. Najszybciej i najczęściej zarażamy się drogą kropelkową w autobusach, sklepach, szkołach czy przychodniach. Tam też czyha na nas masa różnych wirusów, a przede wszystkim wirus kataru.

Katar wywołują rotawirusy, czyli wirusy odpowiedzialne za zapalenie błon śluzowych nosa. Objawami kataru zazwyczaj są kichanie i drapanie w gardle oraz kaszel, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, a także jej spływanie po tylnej ścianie gardła. Ponadto jesteśmy rozbici, boli nas głowa, mamy ogólne osłabienie organizmu, zatkany nos i czasami stan podgorączkowy.

A czy katar jest nam potrzebny? Każdy powie, że nie. Ale jest potrzebny, ponieważ kichanie i częste wydmuchiwanie płynnej wydzieliny z nosa pozwala pozbyć się wirusów z górnych dróg oddechowych. Oczyszczamy drogi oddechowe z niepożądanych „gości”. Nie lubimy tego stanu w naszym organiźmie, ale musimy go przetrwać.

W jaki sposób przetrwać katar i jak go leczyć?

Walka z katarem nie jest łatwa. Zazwyczaj sięgamy po krople do nosa lub tabletki. Stosowanie tych leków nie powinno trwać dłużej niż 3-4 dni. Tak zalecają lekarze i ulotka informacyjna leku. Nie należy lekceważyć kataru. Często katar jest jednym z objawów przeziębienia ale może być również symptomem ostrej grypy. Jeśli wydzielina z nosa jest ropna to należy koniecznie udać się do lekarza, ponieważ może być to oznaka zapalenia zatok przynosowych. Do lekarza idziemy także w przypadku temperatury przekraczającej 38 stopni. Jeśli naszemu katarowi towarzyszy zapalenie spojówek i trudno nam się oddycha, to możemy mieć doczynienia z katarem uczuleniowym.

Jak najszybciej zacząć leczenie kataru w domu?

Leczenie domowymi sposobami jest proste, ale i czasochłonne. Katar zazwyczaj zaczyna się w momencie przemarznięcia organizmu. Wtedy musimy wziąć gorącą kapiel z dodatkiem olejku np. eukaliptusowego oraz natrzeć nogi maścią kamforową, założyć ciepłe skarpety i owinąć się grubym kocem. Następnie możemy zrobić sobie inhalacje z olejków aromatycznych czy rumianku. Inhalacje pozwolą nam odblokować zatkany nos (lepiej będziemy oddychać przez nos).

Jeśli nasz katar bardziej się rozwinął, to trzeba zaaplikować krople do nosa lub tabletki. Możemy wziąć dużą dawkę witaminy C i polopirynę. Musimy przyjmować dużo płynów. Pijmy ciepłe herbatki malinowe, z cytryną i miodem oraz ciepłe zupy, takie jak rosół. Do domowych sposób zaliczymy także czosnek, natkę pietruszki (ma najwięcej witaminy C) oraz miód. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad higieny. Po powrocie do domu myjmy dokładnie ręce mydłem i ciepłą wodą. Na rękach mamy najwięcej zarazków. Powinniśmy również używać jednorazowych chusteczek do nosa.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/katar.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/01/katar-150x150.jpgRedakcjazdrowiekatar,zdrowieKatarem szybko i łatwo można się zarazić. Najszybciej i najczęściej zarażamy się drogą kropelkową w autobusach, sklepach, szkołach czy przychodniach. Tam też czyha na nas masa różnych wirusów, a przede wszystkim wirus kataru. Katar wywołują rotawirusy, czyli wirusy odpowiedzialne za zapalenie błon śluzowych nosa. Objawami kataru zazwyczaj są kichanie i...serwis o zdrowiu i urodzie