Gdy nadchodzą chłodne okresy, przestajemy się martwić tym, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed upałami, a coraz bardziej myślimy nad przeciwnym problemem. Jest to zarówno problem w okresach w których temperatura jest bardzo zmienna i przez niedopasowanie do sytuacji na dworzu napadają nas rozmaite choroby – jak i w środku zimy, która niejednokrotnie potrafi pokazać pazury i zmusić nas do wyciągnięcia ciężkich środków – zwłaszcza w przypadku amatorów terenów górskich. Jak zatem dobrać odzież, by nie musieć się martwić o wyziębienie i choroby?

Odpowiedź jest na tyle powszechnie znana jak i banalna, jak i warta dłuższego zastanowienia. Otóż, najlepszym sposobem na izolację naszego ciała przed zimnym powietrzem, zatrzymanie ciepła przed ulatywaniem – i jednocześnie, możliwość płynnego dostosowania ubioru do warunków jest ubieranie się na cebulkę – to jest trójwarstwowo. W ten sposób zapewnimy sobie optymalną ochronę, nie będąc jednocześnie uzależnionym od jednego ciucha.

Warstwa wewnętrzna generalnie ma za zadanie odprowadzać pot na zewnątrz. Miejmy zatem na uwadze czy na zewnątrz czeka nas tylko chłód, czy raczej trzaskający mróz. W przypadku tego drugiego zaleca się wybranie koszul z mniej chłonnego materiału niż bawełna – gdyż chłonie ona wilgoć i utrzymuje ją przy naszej skórze – co może przyczynić się do wyziębienia.

zima

Jako warstwa pośrednia, izolująca ciepło nadają się wszelakie polary oraz ciepłe swetry. Zwróćmy uwage na to, żeby nie przylegała za mocno do ciała – gdyż spełnia swoją rolę izolacyjną znacznie skuteczniej przy odrobinie przestrzeni.

Warstwa zewnętrzna to warstwa mająca na celu ochronę nas przed wiatrem, deszczem oraz śniegiem. Jako takowa, powinna przede wszystkim cechować się zatem nieprzemakalnością. Tutaj najlepiej sprawdzą się kurtki z membraną oddychającą, która będzie też odprowadzać parę wodną na zewnątrz, ułatwiając obeschnięcie. Warto jednak też w zanadrzu mieć kurtkę puchową, która zapewnia niezrównany poziom izolacji od zimna.

Rzecz jasna, ubiór to nie wszystko. Dbanie o to, by w pomieszczeniach przez nas zajmowanych nie było zbyt zimno i dogrzewanie się napojami takimi jak gorąca herbata także ma nieoceniony wpływ na utrzymanie komfortowej temperatury organizmu i ogrzanie go. Starajmy się zatem planować nasze wyjścia tak, by mieć możliwość regularnego powrotu do ciepła i nie stracić go zbyt wiele na dworze.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/zima2.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/zima2-150x150.jpgRedakcjaporadnikimróz,ochrona,organizmGdy nadchodzą chłodne okresy, przestajemy się martwić tym, by zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed upałami, a coraz bardziej myślimy nad przeciwnym problemem. Jest to zarówno problem w okresach w których temperatura jest bardzo zmienna i przez niedopasowanie do sytuacji na dworzu napadają nas rozmaite choroby - jak i w...serwis o zdrowiu i urodzie