10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Powodem powołania takiego dnia było zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym człowieka. Główne cele i priorytety to zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego oraz podejmowanie skutecznych działań w tym zakresie.

W naszym kraju obowiązuje ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, która zawiera przepisy o postępowaniu wobec osób obciążonymi zaburzeniami psychicznymi oraz ich ochronę. Ustawa nadmienia, iż zdrowie psychiczne to podstawowe dobro człowieka i musi być chronione przez państwo.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest po hasłem:

„Godność a zdrowie psychiczne: Pierwsza pomoc psychologiczno-psychiatryczna dla wszystkich.”

Mottem przewodnim hasła jest udzielenie pierwszej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej osobie potrzebującej takiej pomocy. Badania potwierdzają, iż o ile pomoc zdrowia fizycznego jest od ręki, tak dla zdrowia psychicznego jest znikoma.

Z okazji tego święta w całym kraju organizowane są bezpłatne konsultacje udzielane przez psychologów, psychoterapeutów i lekarzy psychitarów oraz wasztaty edukacyjno-terapetyczne.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2016/10/psycholog.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2016/10/psycholog-150x150.jpgRedakcjaumysłpsychologia,psychoterapia10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Powodem powołania takiego dnia było zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym człowieka. Główne cele i priorytety to zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego, rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego oraz podejmowanie...serwis o zdrowiu i urodzie