Kregosłup jest jednym z najważniejszych układów w naszym ciele i dlatego polegamy na nim, aby służył nam jak najdłużej. Niestety, coraz więcej osób już w młodości narzeka na bóle kręgosłupa – zaś odsetek osób cierpiących na schorzenia z nim związane rośnie wraz z wiekiem. Jakie są zatem podstawy tych nieprzyjemnych i często uniemożliwiających normalne funkcjonowanie problemów?

Aby to zrozumieć, warto przeanalizować w jaki sposób zbudowany jest kręgosłup. Ogólnie rzecz biorąc, jest on stosem ułożonych na sobie kręgów kostnych. Wyróżniamy 5 odcinków – szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy oraz guziczny. Między trzonami trzech pierwszych znajdują się krążki międzykręgowe – znane potocznie jako dyski, będące pokrytymi włóknami pierścieniami wewnątrz galaretowatego jądra miażdżystego oraz płytek chrzęstnych, które łączą dysk z sąsiednimi kręgami. Krążki te zapewniają amortyzację przeciw wstrząsom. Co więcej, cały kręgosłup jest powiązany za pomoczą więzadeł i stawów, złączony z mięśniami przykręgosłupowymi i przez środek prowadzi on system nerwów – rdzeń kręgowy.

Ze względu na złożoność konstrukcji, nie jest trudno zrozumieć jak łatwo jest wywołać w niej szkodliwe zmiany. Jednak, często pojawiają się też przejściowe dolegliwości czynnościowe, które nie są powiązane z żadnym uszkodzeniem struktury kręgosłupa – a jedynie długotrwałym przeciążeniem na które jest narażony przez nieprawidłową, wymuszoną postawę, bez zbalansowania tego za pomocą odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

Stany bólowe są też powodowane w konsekwencji mechanizmów takich jak ucisk w mięśniach przykręgosłupowych, podrażnienie włókien nerwowych rdzenia kręgowego czy stan zapalny. Ryzyko rośnie w miejscach znacznie ruchomych, gdzie występuje największa szansa na uraz czy przeciążenie – stąd bóle odcinka lędźwiowego czy szyjnego są znacznie bardziej powszechne niż piersiowego. Bóle mogą być też wywoływane przez wcześniejsze urazy, chorobę ogólnoustrojową, czy też sam proces starzenia, który zmniejsza sprężystość krążków międzykręgowych i osłabia pierścień włóknisty.

Warto także uważać na to, by nie dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów – gdy dysk zostaje siłą wpuklony do kanału kręgowego, zaczyna on podrażniać nerwy i tworzy stan zapalny – popularnie określany jak rwa kulszowa.

Choć nie jesteśmy w stanie powstrzymać procesu starzenia, to zwracanie uwagi na kluczowe cechy takie jak ergonomia pracy, prawidłowe odżywianie i ruch, unikanie sytuacji mogących prowadzić do urazów, pilnowanie swojego układu odpornościowego oraz regularne badania by nie narazić się na ryzyko powstania nowotworu z pewnością pomogą temu, by nasz kręgosłup służył nam przez lata.

https://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/kręgosłup.jpghttps://xn--zdrwko-dxa.com.pl/wp-content/uploads/2017/11/kręgosłup-150x150.jpgRedakcjazdrowiebóle kręgosłupaKregosłup jest jednym z najważniejszych układów w naszym ciele i dlatego polegamy na nim, aby służył nam jak najdłużej. Niestety, coraz więcej osób już w młodości narzeka na bóle kręgosłupa - zaś odsetek osób cierpiących na schorzenia z nim związane rośnie wraz z wiekiem. Jakie są zatem podstawy tych...serwis o zdrowiu i urodzie